zážitky hanáckého konópka

Loňský Svatý týden

18. 3. 2017 15:37
Rubrika: Nezařazené

   Moc rád vzpomínám na loňské prožití Svatých Velikonoc. Hodně jsem se těšil, jak je prožiju na svém milovaném Vesmíru - spřádal jsem dopředu hlášky, výlevy na Pekaře, Slova na den a tak vůbec. Ve středu Svatého týdne jsem byl naposledy v práci a od rána bylo něco špatně. Během dne to geometricky rostlo. Nepomohly ani léky nakoupené na blind a tak jsem večer, po odpíchnutí hodin, vsedl do auta s lehce podlomenýma nohama, roztočenou hlavou a značně znaven.

   Cesta probíhala vcelku pokojně, topení puštěné naplno mi dělalo příjemně (což občasné urologické pauzy vzápětí smetly) a nápoj černé barvy udržoval mysl v bdělosti. V Opočně už ovšem přicházející slabost vyhrála a bylo třeba delší pauzy. A právě tam jsem v modlitbě vyřknul souhlas: "Chceš-li Pane, abych Tvé největší svátky strávil s Tebou ve větší samotě, a proto sesíláš nemoc, rád se podvoluji a beru to jako výsadu." A s touto výsadou jsem dorazil k Vesmíru.

   Jsa opravdu mimo, vsunul jsem hned po příjezdu Pekařovi do ruky klíče od auta se slovy: "Pikolíku, zaparkuj mi vůz!" a s horečkou šel ihned zalehnout na chatku zatímco auto zmizelo na místě, kam běžný řidič při smyslech nikdy nevkročí ani pěšky. A opravdu, celé Triduum, včetně Vzkříšení, jsem prožil ve velké radosti (a lehce zvýšených teplotách) v samotě s Pánem na chatce. To mi ovšem nebránilo, abych ve světlejších chvilkách spolunocležníkům zašněroval spacáky, vyházel matrace z postele či jinak se angažoval pro jejich cvičení ve ctnosti trpělivosti a sebepřemáhání. Mé osobní sebepřemáhání spočívalo v denním nabírání zbytku sil a účasti na liturgii. Díky nemoci to byly jednoznačně nejhezčí Velikonoce, člověk zakusil lásku Boží a Jeho touhu po naší větší vzájemnosti a zároveň byl příjemcem milosrdenství a službu lásky od těch, kteří byli na Vesmíru rovněž, a kteří mi vařily čaje a všemožně se starali o blaho nebohého těla.

    Tehdy tam s námi byl, a největší svátky s námi prožíval, i otec kardinál Miloslav Vlk. Málokdo tenkrát tušil, že již vyšly první červánky jeho osobního Velkého pátku, který se dnes překlopil v Bílou sobotu. Jeho letošní Velikonoce budou těmi nejopravdovějšími - spatří Vzkříšeného Pána tváří v Tvář. Kéž zakusí Jeho touhu po vzájemnosti a milosrdenství v míře plnější, než jsem před rokem zakusil já.

   Otče Miloslave, orodujte za nás.

Sdílet

Komentáře

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Monika Voňková